Częściowa lub całkowita utrata słuchu dotyka ogromnej liczby naszej populacji (ponad 360 milionów ludzi), nic wię dziwnego że wśród niej znaleźli się celebtyci oraz osoby znane. W historii naszej cywilizacji oraz życiu codziennym pojawiają się osoby, które cierpią z powodu niedosłuchu, a u których na pierwszy rzut oka nie widać symptomów związanych z tą chorobą. W poniższym artykule przestawimy Państwu garść informacji o właśnie takich ludziach.

Thomas Alva Edison — Twórca żarówki
Edison cierpiał na bardzo ciężki typ niedosłuchu i często nazywał się osobą głuchą. Przyczyna utraty słuchu jest niejasna, ale Edison żartobliwie odpowiadając na to pytanie, twierdził, że w dzieciństwie był ciągnięty za uszy. Pomimo tego, że według doniesień historycznych pracował nad projektem oraz testował aparaty słuchowe innych wynalazców, widział zaletę utraty słuchu, którą był brak hałasu z zewnątrz, co pozwolił mu skoncentrować się na swojej pracy.

Ludwig van Beethoven — Kompozytor
Beethoven bez wątpienia jest jednym z najbardziej znanych i docenianych postaci głuchych w historii. Kompozytor, aby poradzić sobie z utratą słuchu, często używał notesu do przeprowadzania rozmów. Tłumaczenie tych notatek zostały udostępnione w latach siedemdziesiątych oraz dały obszerną analizę jego prywatnego życia.

Aby poradzić sobie z niedosłuchem, Beethoven poprosił wybitnego konstruktora Johanna Nepomuka Mälzla, który na swoim koncie miał wynalezienie metronomu, aby ten skonstruował specjalnie dla niego protezę. Proteza w postaci tuby sprawdziła się tylko przez krótki okres życia Beethovena, wraz z postępującą chorobą słuchu proteza stawała się niewystarczająca. Kolejnym wsparciem dla kompozytora okazał się drewniany kijek, który zaciskając wkładał między zęby, a drugi koniec mocował do fortepianu, drewno przenosząc drgania z fortepianu do ciała kompozytora, dawała odczucie drgań.

Bill Clinton — były prezydent USA
Clinton rozpoczął nosić swoje aparaty słuchowe już pod koniec lat 90, kiedy to zdiagnozowano u niego ciężką utratę słuchu. Swoją chorobę tłumaczy jako następstwo spędzenia wielu lat jako członek zespołu muzycznego argumentując to, że niedosłuch jest popularny wśród wielu muzyków.

Whoopi Goldberg — Aktorka (Zdobywczyni Oskara)
Goldberg jest jedną z najbardziej znanych aktorek komediowych, ona również cierpi na ubytku słuchu. Zdobywczyni Oskara za przyczynę utraty słuchu obwinia lata słuchania głośnej muzyki, ale jest bardzo zadowolona z noszenie aparatów słuchowych. Aktorka ściśle współpracuje ze Starkey Foundation, jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na tematy utraty słuchu.

Halle Berry — Aktorka (Zdobywczyni Oskara)
Halle bardzo wiele osób kojarzy z filmowych hitów taki jak: „Czekając na wyrok”, „Kobieta kot” oraz serii filmów „X-Men”, niestety bardzo mało osób wie, że w wyniku przemocy domowej aktorka doznała ciężkich obrażeń, czego następstwem jest trwała jednostronna głuchota. Aktualnie Berry jest aktywną działaczką akcji mającym na celu eliminację przemocy domowej, wykorzystuje ona swoje doświadczenia z przeszłości, aby pomóc innym kobietom.