Do kogo po ratunek?

Czyli co zrobić gdy z uszami jest coś nie tak?

Ubytek słuchu to problem dotykający średnio co 3 osobę w naszym kraju. Niejednokrotnie jest on wynikiem narażenia na hałas w pracy lub degradacją komórek słuchowych związaną z wiekiem. Jednakże przyczyn niedosłuchu może być więcej.

Badania, które są pomocne w postawieniu diagnozy:
• audiometria
• tympanometria
• OTOEMISJA
• testy APD
• otoskopowanie ucha

Do najczęstszych należą choroby narządu słuchu toczące się na różnych piętrach drogi słuchowej. Począwszy od stanów zapalnych ucha środkowego, a skończywszy nawet na guzach mózgu. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć problemów ze słuchem, ponieważ skutki tego są zawsze poważne i często nieodwracalne, a nawet zagrażające życiu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczony niedosłuch może prowadzić do demencji a nawet choroby Alzheimera. Nie wspominając o skutkach społecznych takich jak zamykanie się w sobie i wycofywanie z kontaktów towarzyskich. Często cierpią na tym bliscy – rodzina i przyjaciele – ponieważ są oskarżani, że specjalnie mówią za cicho lub szepczą coś za plecami niedosłyszącego.

Ubytek słuchu jest często markerem zapowiadającym obecność lub potencjalne wystąpienie wielu chorób. Wyniki badań audiometrycznych silnie korelują z chorobami naczyń mózgowych i tętnic obwodowych. Mogą więc stanowić element badań przesiewowych.

Chorzy na cukrzycę są

2 razy bardziej narażeni na powstawanie niedosłuchu typu odbiorczego.

Badania dowodzą, że cukrzyca może prowadzić do powstawania niedosłuchu poprzez uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych w obrębie ucha wewnętrznego. Chorzy na cukrzycę powinni zatem systematycznie wykonywać kontrolne badania słuchu.

W naszym gabinecie AUDIOCLINIC pacjenci mogą wykonać zarówno diagnostykę słuchu jak i diagnostykę ucha środkowego i wewnętrznego, by z uzyskanymi wynikami badań móc udać się do lekarza laryngologa. Jest to bardzo pomocne w dalszym procesie leczenia i pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ pacjent trafia do specjalisty ze szczegółowymi wynikami badań.