Aparat słuchowy niczym ziarno fasoli

Czyli jak z filmów o Bondzie

Na przestrzeni lat aparaty słuchowe ewoluowały zarówno pod względem technologii jak i miniaturyzacji. Aparaty słuchowe, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach szpiegowskich dziś może nosić każdy z nas. O ile ma ubytek słuchu rzecz jasna. Często jednak pacjenci pytają czy taki aparat jest bezpieczny dla ucha? Ja dodaję pytanie czy jest to aparat dla każdego?

Z pewnością nie są to aparaty dla każdego. Nie są to aparaty, które można założyć dzieciom. Nie są to też aparaty dla osób o bardzo ograniczonej sprawności manualnej. Dawniej grupę docelowych użytkowników ograniczał jeszcze i to dość mocno stopień i rodzaj ubytku słuchu. Dzisiaj te miniaturowe aparaty potrafią mieć naprawdę potężną moc, a możliwości zawartych w nich procesorów sprawiają, że można je dopasować do niemal każdego rodzaju niedosłuchu.

Ogromną zaletą tych aparatów jest dyskrecja i komfort noszenia. Umiejscawiane są one głęboko w kanale słuchowym co powoduje, że są nie widoczne na pierwszy rzut oka. Nie przeszkadzają przy noszeniu okularów (choć większość miniaturowych zausznych aparatów też nie stanowi problemu przy noszeniu okularów), są bardzo wygodne przy rozmowach telefonicznych.

Czy są to aparaty bezpieczne? Tak, ale wymagają większej uwagi w procesie czyszczenia i dbania o aparat słuchowy. Cała elektronika aparatu umieszczona jest w uchu co oznacza konieczność codziennego i dokładnego oczyszczania aparatu z woskowiny, która będzie się na nim osadzać. Brak właściwej pielęgnacji jest niebezpieczny na aparatu, ponieważ zapchane zostaną przetworniki w aparacie i dla ucha ponieważ woskowina zalegająca na aparacie nie oczyszczanym będzie stanowić pożywkę do rozwoju bakterii i grzybów.

Jednakże NIC, ale to nic nie jest tak niebezpieczne dla ucha niedosłyszącego jak brak aparatu. Brak aparatu słuchowego na uchu objętym niedosłuchem to najprostsza droga do głuchoty.

A pamiętajmy, że aparaty słuchowe są dla NIEDOSŁYSZĄCYCH a nie dla GŁUCHYCH. Gdy ucho straci swoją zdolność słyszenia to nie pomoże żaden nawet najmocniejszy aparat.